Wodowanie łodzi

27 maja 2016r zwodowaliśmy łódź zbudowaną podczas realizacji projektu „Żegluj – warsztaty dla dzieci i młodzieży”.  Projekt realizowany był w Placówce Opiekuńczo Wychowawczej w Żywcu. W wodowaniu uczestniczyli wychowankowie Domu Dziecka wraz z wychowawczyniami i Dyrektorem Placówki.

Podczas zeszłorocznych wakacji wraz z wychowankami Placówki  zbudowaliśmy łódź wiosłowo-żaglową wzorowaną na nowofunlandzkich dory – łodziach wykorzystywanych  na przełomie XIX i XX wieku do połowu ryb na północnym Atlantyku. Łódka wykonana jest ze sklejki metodą „szycia i klejenia” elementów konstrukcyjnych za pomocą drutu miedzianego i żywic syntetycznych. Budowę zakończono jesienią ubiegłego roku, jednak warunki atmosferyczne nie sprzyjały opływaniu łodzi od razu po zakończeniu prac.

Pierwsze próby żeglowania wypadły pomyślnie. Teraz mamy zamiar wyposażyć łódź w przewidziany w projekcie większy żagiel. Mamy również nadzieję, że podczas zbliżających się wakacji będzie wiele okazji do bliższego zapoznania młodzieży która budowała łódż z praktycznymi podstawami żeglarstwa.